Mistrzostwa Górali w Strzyżeniu Owiec

Na zakończenie wakacji odbyły się w miejscowości Nydek Mistrzostwa Górali w Strzyżeniu Owiec. Organizatorami tej prestiżowej imprezy byli niestrudzeni popularyzatorzy owczarstwa: Michał i Danuta Milerscy , którzy wraz  ze spółką „Koliba“ ,Ogniskiem Górali Śląskich, Związkiem Hodowców Owiec i Kóz w RC, gminą Nydek, Kołem PZKO w Nydku oraz przyjaciółmi i sympatykami owczarstwa stworzyli niepowtarzalną atmosferę spotkania i wielką promocję owczarstwa. Międzynarodowym sędzią zawodów był Andrzej Junkuszew z Katedry Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.  W ścisłym finale mistrzostw konkurowało ze sobą sześciu strzygaczy: Peter Šimeček, Paweł Szlauer, Jan Koždon, Igor Sikora, Vlastimil Bischof oraz Tomasz Ondruch. W zawodach oceniano ilość ostrzyżonych owiec oraz czas strzyżenia jednego zwierzęcia.  Zarówno w jednej jak i drugiej konkurencji zwracano szczególną uwagę na dokładność strzyżenia. Najwięcej owiec podczas mistrzostw ostrzygł Vlastimil  Bischof, który pozbawił wełny 19,75 owiec przeliczeniowych (owca ostrzyżona+punkty za dokładność) wyprzedzając Igora  Sikorę (16,5 owcy przeliczeniowej). Strzygacze ci dominowali także w konkurencji strzyżenia na czas, w której zwyciężył Igor Sikora w czasie 2,25 min wyprzedzając konkurenta tylko o 5 sekund. Organizatorzy przewidzieli w trakcie mistrzostw także program artystyczny, który uświetnili multiinstrumentalista Lubomir Tatarka i Trombitáši Štefánikovci ze Słowacji, Gorole z Mostów oraz Kapela Wałasi z Istebnej. Na głodnych i spragnionych czekały placki „XXL”, kołacze oraz oczywiście gulasz z baraniny. Także i w kuchni panowała niezastąpiona rodzina Milerskich z Nydku. Dziękujemy za wspaniałe mistrzostwa, możliwość spotkania i mamy nadzieję, że impreza ta wejdzie już na stałe do owczarskiego kalendarza.

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES strzyza Nydek 006 strzyza Nydek 012 strzyza Nydek 015 strzyza Nydek 019 strzyza Nydek 025 strzyza Nydek 044 strzyza Nydek 052 strzyza Nydek 053 strzyza Nydek 056 strzyza Nydek 060 strzyza Nydek 061 strzyza Nydek 064 strzyza Nydek 074 strzyza Nydek 082 strzyza Nydek 099 strzyza Nydek 100 strzyza Nydek 105 strzyza Nydek 106 strzyza Nydek 109 strzyza Nydek 117 strzyza Nydek 118

Płatności związane z produkcją

Informacją, która może zainteresować hodowców owiec i kóz jest wiadomość o planowanym od 2015 r. wprowadzeniu wsparcia związanego z produkcją. W przedstawionym do konsultacji projekcie uwzględniono wsparcie dla  następujących sektorów w produkcji zwierzęcej: bydło, krowy, owce i kozy oraz w produkcji roślinnej: buraki cukrowe, ziemniaki skrobiowe, owoce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory oraz len i konopie włókniste. Więcej informacji na temat w/w projektu znajdziecie Państwo w artykule „Płatności związane z produkcją”, który ukazał się w magazynie „Farmer”. Poniżej zamieszczamy link do artykułu.

„Płatności związane z produkcją” – Farmer

TWORZYMY KLASTER „JAGNIĘCINA Z LUBELSZCZYZNY”

 Na zaproszenie JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr. hab. Mariana Wesołowskiego oraz kierownika Katedry Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego prof. dr. hab. Tomasza M. Gruszeckiego odbyło się w sali Senatu UP spotkanie grupy założycielskiej klastra „Jagnięcina z Lubelszczyzny”. W spotkaniu uczestniczyli, oprócz wyżej wymienionych osób, przedstawiciele Politechniki Lubelskiej w osobach pani Dziekan Wydziału Zarządzania prof. dr hab. Ewy Bojar oraz pana prof. dr. hab. Mirosława Wendekera, przedstawiciel Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Sekretarz Naukowy PIWet pan prof. dr hab. Mirosław Polak, prodziekan Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii UP prof. dr hab. Waldemar Gustaw, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie pan Rafał Serej, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Lublinie inż. Henryk Szczerbicki, przedstawiciel producentów rolnych pan Andrzej Kaliszuk oraz przedstawiciel sieci dystrybucyjnej i garmażeryjnej pan Piotr Grzybek. W trakcie spotkania pani prof. dr hab. Ewa Bojar przedstawiła osiągniecia Lubelskiego Konsorcjum Naukowego, a następnie dr hab. Andrzej Junkuszew omówił zrealizowane w ostatnich latach przez Katedrę Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego projekty, w których uczestniczyli członkowie konsorcjum obecni na zebraniu. Nacisk wystąpienia położony został na komercjalizację badań oraz transfer wiedzy pomiędzy nauką a praktyką. Głównym punktem programu spotkania było wystąpienie dr. Wiktora Bojara, który przedstawił założenia dotyczące organizacji klastra „Jagnięcina z Lubelszczyzny”.

Następnie odbyła się dyskusja, która z powodzeniem była kontynuowana  przy poczęstunku przygotowanym przez restaurację Valentino Chleb i Wino serwującą doskonałej jakości „Jagnięcinę z Lubelszczyzny” .

1 2 3 5 617 16 14 13 12 9 7  8 11 10 18

wystawa SITNO

Jagnięcina z Lubelszczyzny na stole prezydenta USA

Kręgliccy – słynni restauratorzy z Warszawy, którzy współpracują z naszym związkiem, przygotowywali obiad dla gości podczas obchodów 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Uczestniczyło w nim wiele głów państw z całej Europy,  a także prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki BARACK OBAMA.  Właśnie przed uroczystościami w Warszawie firma Kręgliccy zakupiła partię tusz jagnięcych i kozich z Lubelszczyzny. Oczywiście sprzedawcą był Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Lublinie, który zajmuje się produkcją oraz dystrybucją najwyższej jakości „JAGNIĘCINY Z LUBELSZCZYZNY”. Zakup ten cieszy, ponieważ firma Kręgliccy znana jest z wysokich wymagań jakościowych w stosunku do produktów, które wykorzystują w swoich restauracjach.  W rozmowach podkreślają, że chętnie kupują towar z gospodarstw dbających o środowisko i dobrostan zwierząt, przestrzegających wymogów sanitarnych. Często pochodzi on z produkcji ekologicznej, która jest wolniejsza i wymagająca większych nakładów  pracy. Na pewno wpływa to na cenę końcową produktu.  Za dobrą jakość, za bezpieczną żywność trzeba jednak może trochę więcej zapłacić ale pamiętajmy: nasze zdrowie jest bezcenne. Wpisuje się to doskonale w myśl przewodnią, która przyświeca nam przy produkcji „ JAGNIĘCINY Z LUBELSZCZYZNY” . Pragniemy, by zgodnie z naszym hasłem, była ona dla konsumentów  „DAREM Z ZIELONEGO SERCA POLSKI” .

A poniżej o naszej jagnięcinie – „Menu zachwyciło gości” (źródło:TVN24)

kliknij na zdjęcie
obraz

 

PLAKAT_S_2014

 

Koledzy z Czech z wizytą w naszych stadach

Specjaliści z firmy Guyokrma z Czech odwiedzili stada w naszym regionie. Spotkania w gospodarstwach były okazją do wymiany poglądów na temat żywienia i utrzymania zwierząt. Koledzy z Czech z dużym zainteresowaniem obejrzeli stada owiec, w których utrzymywana jest nasza owca uhruska. Co ciekawe, już kolejny raz spotkaliśmy się z dużym uznaniem zagranicznych gości. Dobre warunki utrzymania, dbałość o zwierzęta i przede wszystkim sama owca uhruska  to było to, co wzbudziło uznanie gości. Może warto zastanowić się nad promocją naszej rodzimej rasy poza granicami naszego kraju?… W spotkaniu z przedstawicielami firmy Guyokrma  uczestniczyli – ze strony związku dyr. Henryk Szczerbicki, Krzysztof Cydejko, hodowcy Paweł Jastrzębski, Stanisław Panasiewicz i Łukasz Ostapowicz oraz Andrzej Junkuszew z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

Ekipa portalu „Jagnięcina z Lubelszczyzny” w Beskidach.

Tradycyjne rozpoczęcie sezonu pasterskiego było okazją do międzynarodowego spotkania owczarzy i przyjaciół owczarstwa, które odbyło się w Nydku (Czechy). Organizatorem spotkania był Michał Milerski wraz z rodziną. Michał Milerski, hodowca, naukowiec a przede wszystkim dobry duch owczarstwa połączył w sposób doskonały tradycję pasterską i nowoczesność. Ze swadą poprowadził spotkanie owczarzy i przyjaciół owiec z Czech, Polski, Słowacji oraz Szwajcarii. W trakcie przygrywał zespół Gorole z Nydku, przy którego muzyce trwały ożywione debaty na temat produkcji owczarskiej. Mieliśmy także szansę na promocję naszej marki „Jagnięcina z Lubelszczyzny” oraz zawartych w niej przepisów, które znajdziecie Państwo w zakładce Kulinaria. Dużym sukcesem ekipy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie było wynegocjowanie wspólnego zdania dotyczącego smakowitości jagnięciny z różnych regionów. Po długiej debacie zostało ustalono wspólne stanowisko stwierdzające, że „jagnięcina beskidzka jest równie dobra jak jagnięcina z Lubelszczyzny” bądź na odwrót.

Pragniemy serdecznie podziękować Michałowi i Dance Milerskim za zaproszenie oraz dyskusje, które jak zwykle są dla nas wielką inspiracją do dalszych działań w promowaniu owczarstwa.

Andrzej Junkuszew i Wiktor Bojar

1 2 7 3 5 6 4 8

 

 Owczarskie spotkanie

   Owczarskie spotkanie w międzynarodowym towarzystwie odbyło się na terenie naszego związku. Wykorzystaliśmy okazję wizyty pana profesora Milana Margetina z Uniwersytetu Rolniczego z Nitry (Słowacja) na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie do spotkania, w ramach którego mieliśmy okazję do przedyskutowania wielu interesujących kwestii dotyczących rozwoju owczarstwa w naszych krajach. W spotkaniu oprócz prof. Margetina uczestniczyli: dyr. RZHOiK w Lublinie inż. Henryk Szczerbicki, selekcjoner RZHOiK Piotr Gruszka, dr hab. Andrzej Junkuszew UP Lublin, dr inż. Wiktor Bojar UP Lublin oraz mgr Mumtaz Matee z Uniwersytetu w Mosul (Irak) obecnie doktorant w Katedrze Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego UP Lublin.

spotkanie2 spotkanie spotkanie1

 Owczarstwo na Słowacji jako jedne z nielicznych w Europie notuje stały rozwój. Zawdzięcza  to przede wszystkim mlecznemu kierunkowi użytkowania owiec oraz utrzymującym się od wielu lat wysokim cenom zarówno na mleko surowe jak i produkowane z niego sery owcze. Profesor Margetin z racji pełnionych funkcji w Słowackim Związku Hodowców Owiec zainteresowany był realiami w jakich działa nasz związek. W trakcie swojej wizyty odwiedził dziewięć gospodarstw owczarskich, m.in. w Hannie, Nowym Holeszowie i Zaświatyczach. Z dużym uznaniem wypowiadał się o zwierzętach oraz o działaniach, jakie podejmuje związek wraz z Katedrą Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego zmierzających do wypromowania na rynku krajowym lokalnej marki „Jagnięcina z Lubelszczyzny”. Stanowiących kontynuację grantu „ Jagnię z Lubelszczyzny”, którego kierownikiem był prof. dr hab. Tomasz M. Gruszecki.

Mamy nadzieję, że takie spotkania będą okazją do zacieśnienia owczarskiej współpracy pomiędzy nami, pozwalającej na wymianę poglądów oraz poszukiwanie rozwiązań potrzebnych do rozwoju owczarstwa w naszych krajach.

Poniżej linki dla zainteresowanych owczarstwem na Słowacji:

Bacowska szkoła

Słowacki Związek Hodowców Owiec

spotkanie7 spotkanie4 spotkanie6 spotkanie8 spotkanie5 spotkanie3