Regionalne rasy owiec gwarancją wysokiej jakości „Jagnięciny z Lubelszczyzny”.

Lubelszczyzna to czysty ekologiczny region. Zielone pastwiska, łąki, malownicze doliny rzeczne stwarzają olbrzymie możliwości i stanowią wielki potencjał do produkcji pasz stosowanych w żywieniu zwierząt. Nie jest to bez znaczenia dla jakości uzyskiwanych od owiec produktów: mięsa oraz mleka.

Nasza trójca owce uhruskie

 Jakość mięsa w dużej mierze zależy od warunków, w jakich utrzymane są zwierzęta. A te na Lubelszczyźnie są wyśmienite. Zwłaszcza, ze jagnięcina pochodzi od zwie­rząt utrzymywanych w czystym środowisku, przede wszystkim na pastwiskach. Warto więc docenić jej walory smakowe i odżywcze. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że utrzymywanie zwierząt w gospodarstwach to nie tylko produkcja, ale także istotne wsparcie, dla zachowania dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, kształtowanego na tych terenach w ciągu wie­ków. To także praca wielu pokoleń rolników, hodowców, naukowców, którzy dostosowywali zwierzęta do specyficznych warunków panujących w regionie.

Dobrym przykładem jest Lubelszczyzna, na której obszarze wyhodowano wspólnymi siłami ludzi zajmujących się rolnictwem trzy rasy owiec: owcę uhruską, bcp oraz scp. Jest to także doskonały przykład na współpracę naukowców i rolników.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie i będąca jego integralną częścią Katedra Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego od ponad półwieku prowadzą prace mające na celu dostosowanie  oraz zapewnienie jak najlepszego przystosowania owiec do warunków panujących na Lubelszczyźnie przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych i specyficznych walorów jagnięciny produkowanej w tym ekologicznie czystym regionie Polski. Zwierzęta utrzymywane tutaj są doskonale dostosowane do warunków atmosferycznych oraz terenowych panujących w rejonie pomiędzy  Wisłą a Bugiem. Dobre przystosowanie to zdrowe zwierzęta. Zdrowe zwierzęta to mniej leków czy innych preparatów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi.

Wiele lat badań upoważnia nas do stwierdzenia, że Jagnięcina z Lubelszczyzny to bezpieczna i dobra żywność.

Ale Jagnięcina z Lubelszczyzny to przede wszystkim wyśmienity smak, którego tajemnica kryje się w tradycyjnym utrzymaniu wyjątkowych ras, odpornych na trudne warun­ki geograficzne takich jak: owca uhruska bcp czy też scp. Jej wyśmienity smak i doskonała jakość to także sposób utrzymania i żywienia zwierząt.

swiniarki na pastwisku w Bindudze bcp

Jagnię z Lubelszczyzny jest karmione mle­kiem matki od urodzenia aż do zakończenia laktacji. Nasze jagnięta są dokarmiane głównie zbożem oraz innymi paszami produkowanymi w gospodarstwach naszego regionu, a wypas owiec ma miejsce na pastwiskach obfitujących  w duże ilości ziół i innych cennych roślin. Nie pozostaje to bez znaczenia dla jakości mięsa, które zawiera wiele składników przejmowanych przez zwierzęta z roślin rosnących na pastwiskach, jak na przykład karo­teny, terpeny czy enzymy proteolityczne, które wspomagają trawienie, czy też posiadają inne prozdrowotne właściwości podobnie jak zioła, z których pochodzą. Dzięki wielu staraniom hodowców o jakość paszy, zdrowotność zwierząt oraz wielkiej dbałości o warunki utrzymania, uzyskane mięso nabie­ra odpowiedniego koloru z lekkim odcieniem różowym, tak cenionym przez smakoszy oraz tłuszczem o odpowiedniej konsystencji.  Dzięki tym zaletom „Jagnięcina z Lubelszczyzny” podczas grillowania, pieczenia czy smażenia zachowuje soczystość, a jej wysublimowany smak na długo pozostaje w ustach.

świniarka tryk "Antek" Zaswiatycze

SCP1 owce uhruskie - jagnięta