Gotowanie
Gotowanie to obróbka termiczna w wodzie lub rosole. Gotowanie powoduje: rozmiękczenie tkanek, ścięcie białka, rozpuszczenie składników oraz ich przechodzenie do wody. Optymalna temperatura gotowania jagnięciny to 90-95°C. Stosunkowo niska temperatura tego procesu, nieprzekraczająca stu stopni Celsjusza, sprawia, iż w potrawie nie powstają szkodliwe dla zdrowia produkty rozkładu składników pokarmowych. Gotowanie w niewielkiej ilości wody, poprzez wrzucenie jagnięciny do wrzącej wody, umożliwia zatrzymanie w niej składników pokarmowych. Jeżeli zależy nam bardziej na wywarze, mięso należy włożyć do zimnej wody i dopiero gotować.
Pieczenie
Mięso jagnięce pieczemy w wysokiej temperaturze 200-230°C. Jeżeli przed upieczeniem zdecydujemy się je najpierw obsmażyć na patelni, piekarnik powinien mieć 170-180°C. Temperatura pieczenia może być jeszcze niższa jeśli mamy do czynienia z mięsem silnie otłuszczonym lub marmurkowatym. Mięso chude najlepiej piec w rękawie. Po pieczeniu należy pozwolić jagnięcinie odpocząć, około pięciu minut na każde 500 g mięsa. U możliwi to wyrównanie temperatury oraz ponowne wchłonięcie części soków. Mięso staje się wtedy bardziej miękkie i łatwiejsze do pokrojenia.

Na soczystość i delikatność jagnięciny ma wpływ nie tylko rasa, płeć, wiek oraz sposób żywienia zwierzęcia, ale także sposób, w jaki ją przyrządzamy.

GT p Sm

Smażenie

Podczas smażenia mięsa, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Mięso jagnięce należy wyjąć z lodówki na 30 minut przed smażeniem.

  • Plastry muszą być jednakowej grubości, aby zapewnić równomierną obróbkę termiczną.

  • Smażenie należy rozpocząć na tłuszczu o bardzo wysokiej temperaturze. Spowoduje to ścięcie białka w warstwie powierzchniowej. Dzięki czemu nie nastąpi wyciek soków i mięso pozostanie soczyste.

  • Przed smażeniem mięso osuszamy, a w trakcie nie nakłuwamy, co zapobiegnie wyciekowi soku.

  • Mięso jagnięce smażymy ok 1-2 minuty z jednej strony a następnie przewracamy je na drugą stronę. Mięso odwracamy maksymalnie 3-5 razy.

przycisk SMTm

Grillowanie

Grillowanie odbywa się w temperaturze 300-350°C i jest bardzo dobrą metodą obróbki mięsa. Mięso grillowane zachowuje swój naturalny aromat, jest soczyste, a ubytki masy są bardzo małe. Jeżeli mięso jest mokre lub było marynowane należy je przed grillowaniem osuszyć a następnie natrzeć odrobiną oleju lub oliwy. Zapobiega to przywieraniu mięsa. Należy pamiętać, aby w trakcie pieczenia nie nakłuwać mięsa oraz solić je bezpośrednio przed lub dopiero po upieczeniu. Przed podaniem, pozwalamy jagnięcinie odpocząć na dwie do trzech minut w ciepłym miejscu. Mięso jest wtedy bardziej soczyste i łatwiej je pokroić.

Duszenie

Duszeniem mięsa nazywamy gotowanie pod przykryciem w małej ilości płynu z dodatkiem tłuszczu. Przed duszeniem warto mięso podsmażyć z obydwu stron. Podczas duszenia należy pamiętać, aby mięso obracać. Dzięki temu nie przypali się. Bardzo ważne jest, aby cały czas polewać wierzch mięsa — inaczej gorzej się udusi i może zrobić się suche. D la duszenia temperatura piekarnika powinna wynosić od 130˚C do 160˚C, rzadko więcej. Duszenie jest doskonałym sposobem na przygotowanie mięsa o wysokiej zawartości tkanki łącznej gdyż powoduje jej zmiękczenie. Jednak zbyt długie duszenie powoduje rozgotowanie się mięsa, wytopienie tłuszczu oraz przechodzenie soków mięsa do sosu.

Duszenie na parze

Mięso jagnięce gotowane na parze jest bardzo kruche i smaczne, oraz nie zawiera tłuszczu ze smażenia, może więc stanowić doskonały element przepisów dietetycznych. Należy jednakże pamiętać, że temperatura gotowania na parze nie powinna przekraczać 100°C. Aby jagnięcina wyglądała bardziej apetycznie, można ją przed lub po ugotowaniu obsmażyć na patelni lub grillu.

kSIAZKA KUCHARSKA